OCIJENI

O nama

Objavljeno: 22.11.2022. 15:27

Muzej Međimurja Čakovec je središnja regionalna ustanova posvećena očuvanju materijalne i nematerijalne baštine na području Međimurja. Nalazi se unutar povijesnog kompleksa Starog grada Zrinskih u Čakovcu, okružen perivojem. Njegova svrha je kompleksna muzejska djelatnost koja uključuje poslove: evidentiranja, sakupljanja, stručne i znanstvene obrade te prezentacije građe unutar stalnog postava ili putem povremenih tematskih izložbi.

Njegova svrha je kompleksna muzejska djelatnost koja uključuje poslove: evidentiranja, sakupljanja, stručne i znanstvene obrade te prezentacije građe unutar stalnog postava ili putem povremenih tematskih izložbi. 

Kompleks Starog grada Zrinskih u Čakovcu najveći je profani spomenik Međimurske županije sastatusom zaštićenog nepokretnog kulturnog dobra od nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku. Ime Zrinski je dobio prema poznatoj obitelji hrvatskih banova i neustrašivih ratnika - branitelja granica ugarsko-hrvatskog kraljevstva od prodora Osmanlija, obitelji Zrinski. Od 1954. godine u Starom gradu djeluje Muzej Međimurja Čakovec.

Stalni postavi podijeljeni su na dvije muzejske jedinice: klasični zavičajni postav Muzeja Međimurja Čakovec u sklopu palače i suvremeni postav nematerijalne baštine pod imenom "Riznica Međimurja" u vanjskoj fortifikaciji.

Klasični stalni postav prezentira arheološke, etnografske, povijesne i kulturno-povijesne zbirke, uključujući i likovnu galeriju s izložbenim salonom unutar palače za povremene izložbe.

Novitet unutar njega je novi postav na drugom katu pod nazivom "Zrinski i čakovečki Stari grad". Suvremeni izložbeni koncept elaborira svakodnevni život obitelji Zrinski kroz političke i vojne teme te teme iz svakodnevnog života poput djetinjstva i obrazovanja, prehrane i blagovanja, mode i odijevanja, položaja žena, književnog stvaralaštva i vjerskog života. Za postav su posuđeni iz Hrvatskog povijesnog muzeja prekrasni primjerci hladnog i vatrenog oružja iz razdoblja 16. i 17. stoljeća kao što su puške, kubure, mačevi i samostrel. Sastavni dio izložbe su i hologramske naočale i tableti koji sadrže posebno osmišljenu aplikaciju pomoću koje posjetitelji mogu sami kreirati izgled Starog grada Zrinskih.

Novi stalni postav "Riznice Međimurja" orijentiran je na očuvanje, interpretaciju i promociju nematerijalne međimurske baštine. Muzej je inovativan, moderan, tehnološki osviješten, društveno odgovoran, prijateljski orijentiran prema svim socijalnim skupinama s naglaskom pristupačnosti prema slijepim i slabovidnim osobama.

Na prvom katu postava "Riznice" pod nazivom "Minijature" prezentiraju se sva zaštićena nematerijalna kulturna dobra koja nalazimo na području Međimurja te vjerovanja i predaje kao oblik usmeno predajne baštine ovog područja. Nadalje se nastavlja dio o usmenoj tradiciji. Tu su prezentirane vrlo žive i intrigantne priče o nadnaravnim bićima poput svečara, dravskih i murskih deklica i vila, vodenjaka, vraga, pesjaneka. Postojanje ovih bića duboko je povezano s okolišem i prirodnim pojavama s kojima su se ljudi na ovom području susretali. Dio postava posvećen je predaji o zmaju Pozoju koja još uvijek živi u Međimurju.

Tema donjeg dijela postava pod nazivom "Stoljeća utvrde" uvjetovana je prostornom izvornom namjenom iz vremena kada su tamo bile smještene tamnice, oružje i oprema, stanovi vojske, konjušnice i slično. Postav je podijeljen na sljedeće interpretacijske cjeline: Razvoj oružja i opreme te sustav obrane čakovečke utvrde od 13. do 17. stoljeća, Zatvorenici u čakovečkome Starom gradu od 16. do sredine 20. stoljeća, Život u čakovečkome Starom gradu, Vojni pohodi međimurskih feudalnih gospodara, Obrambeni sustav na rijeci Muri u 16. i 17. stoljeću.

U opremanju novog "Riznice" maksimalno su se iskoristile mogućnosti novih tehnologija poput 3D mapping tehnologije, hologramskog prikaza, multimedijskih ekrana i prikaza, 4D tehnologije doživljaja vibracija, zvukova i svjetlosnih efekata, specijalizirana aplikacija za pametne telefone s uslugama vođenja i interpretacije.

Posjetitelji mogu vidjeti repliku čardaka na rijeci Muri, repliku dravske šajke (čamca), autorsku kiparsku izvedbu dekonstruirane legende o čakovečkom zmaju Pozoju, svjetleće stablo svijeta, hiperrealistične skulpture povijesnih likova u prirodnoj ljudskoj veličini, tradicijsku međimursku pokladnu masku „pikač“, hologram Nikole Zrinskog Sigetskog, zatvorenike u tamnicama, tajni labirint i poučne animacije.

OCIJENI