Klasična homeopatija
Pelini 6, 52100, Pula
Mr. Sc. Žaklina Dodig-Soklić
Mr. Sc. Žaklina Dodig-Soklić
Objavljeno: 25.11.2022. 14:26
Definicija: kronično-recidivirajuća upala kože sa svrabom, crvenilom, vlaženjem, ljuštenjem kože i stvaranjem krasta. Naziva se još i atopijski dermitis, atopijski ekcem, endogeni ekcem.
Terapija
U homeopatskoj terapiji kožne se bolesti ne smatraju samostalnom bolešću čije simptome treba ukloniti. Kožne se bolesti štoviše smatraju samo površinskim simptomima koji svoj pravi uzrok imaju dublje u organizmu. Koža je pritom samo ventil kojim se organizam štiti od unutarnjih oštećenja. Ako organizmu zatvorimo taj ventil, dakle osip na koži potisnemo vanjskim tretmanima, tijelo će naći neki drugi način da bi se rasteretilo, no to će ovaj put ići preko važnijih organa. Stoga je česta pojava da nakon potisnutoga neurodermitisa nastupi opstruktivni bronhitis ili astma, odnosno da se bolest sad preseli na unutarnje organe.
U homeopatskoj terapiji kožnih bolesti važno je riješiti problem u korijenu, a to znači liječiti čovjeka kao cjelinu i tako ukloniti pravi uzrok kožnih problema. Stoga se u terapiji bira konstitucijsko sredstvo do kojega se dolazi ne uzimajući u obzir samo simptome na koži nego i tzv. opće simptome koji se odnose na cijelog čovjeka.
Uzroci
Osim navedenih uzroka kožne preosjetljivosti koji pogađaju organizam kao cjelinu, u osnovi svake kožne bolesti stoji i odgovarajuća životna situacija, kao i proživljene i potisnute emocije.
Kod djece je taj aspekt vrlo važan. Karakter i temperament djeteta igraju veliku ulogu u izboru sredstava jer djeca od najranije dobi pokazuju individualne karakteristike.
Koža je organ granice, razmjene i izlučivanja. Te se fiziološke značajke kože na simboličan način mogu prenijeti i na emocionalnu razinu. Stoga je u cjelovitoj terapiji važno razotkriti i emocionalnu tematiku koja se krije iza tjelesne.