OCIJENI

Imate upaljeni zubni živac? Što sada?

Objavljeno: 27.1.2023. 10:39

Mnogi bi se složili kako je zubobolja najgora vrsta boli. Jaka bol i oticanje mogu biti prvi znak upale zubnog živca.

Pulpitis, odnosno upala zubnog živca nastaje kao posljedica karijesa ili traume zuba. Naime, bakterije koje uzrokuju karijes uništavaju tkivo zuba te tijekom vremena prodiru sve do zubnog živca odnosno pulpe koja čini unutarnji dio zuba. Kada bakterije dođu do pulpe one uzrokuju upalnu reakciju koju najčešće prati jaka bol i oticanje u području zahvaćenog zuba. Osim upale, oštećeni živac može reagirati i odumiranjem odnosno nekrozom živca, koja može proći i bez simptoma.
 

Najčešći simptomi koji se javljaju kod upale živca su osjetljivost na toplo i hladno, spontana bol, bol pri žvakanju ili prištić tj. fistula na zubnom mesu iznad vrha zuba. U slučajevima kada karijes ošteti zubnu pulpu primjenjuje se endodontski postupak liječenja kanala korijena zuba odnosno vađenje živca.

Prije vađenja živca potrebno je napraviti rentgenski snimak zuba da bi se utvrdilo stanje u kojem se zub nalazi. Postupak liječenja započinje anestezijom, nakon čega slijedi trepanacija odnosno otvaranje zuba. Kada se zub otvori moguće su dvije opcije.

Prva opcija je da se kemijskim sredstvom umrtvi živac. Kada se umrtvljuje živac potrebno je 10-14 dana nakon stavljanja kemijskog sredstva kako bi se kanal očistio. Tako se uklanjaju bakterije i proširuje kanal kako bi se kasnije mogao napuniti. Između dvije posjete može se staviti i antiseptičko sredstvo. Ako nakon tretmana nema nikakvih simptoma, kanali se pune gutaperka štapićima i odgovarajućom pastom.
 

Druga opcija je da se pri jednom posjetu zub anestezira, otvori i izvadi živac, a može se puniti odmah ili pri idućoj posjeti. Bez obzira u kojoj se fazi pulpitis dijagnosticira, stomatolozi se najčešće odlučuju na endodontski zahvat tj. vađenje zubnog živca.

Tek kada su svi kanali napunjeni te kada nestanu svi simptomi upale, moguće je pristupiti restaurativnom dijelu terapije koji ovisi o području koje je bilo zahvaćeno karijesom.

U slučajevima kada oštećenja nisu velika moguće je izraditi zubni ispun tj. zubnu plombu. Kod većih oštećenja najčešće se pristupa izradi individualne nadogradnje ili krunice.

Budući da zub bez pulpe više nije živ, caklina će s vremenom potamniti. Međutim, tamni zub može se izbijeliti.

Ako se upala ne liječi, postoji velika je vjerojatnost da tkivo unutar zuba usred propadanja jednostavno odumre te da bol nestane. Međutim, tako odumrla unutrašnjost zuba i dalje je podložna napadima mikroorganizama stoga može doći do infekcije koja se širi prvo na korijen zuba, a potom i na okolno područje.

Nipošto nemojte ignorirati upalu zubnog živca ili ju pokušati samostalno sanirati kod kuće. Najbolje je na prvi znak upale posjetiti stomatologa. Za sve nedoumice i pitanja možete se posavjetovati sa stručnjacima iz privatne Specijalističke ordinacije dentalne medicine Čeović & Čeović. Također, privatna specijalistička ordinacija dentalne medicine i ortodoncije Čeović & Čeović nudi brojne vrhunske usluge, te će vam svojim stručnim znanjem i iskustvom pomoći kako biste postigli kako estetsko tako i funkcijsko zadovoljstvo koje nam mogu pružiti zdravi zubi i lijep osmijeh.

Možete ih pronaći u Zagrebu u Ulici Ivane Brlić Mažuranić 20 i osigurati si zdrav, kvalitetan i blistav osmijeh.

Foto: Freepik

OCIJENI