OCIJENI

Kontrola kratkovidnosti za djecu (Myopia Control)

Objavljeno: 25.2.2021. 10:40

Kratkovidnost ili miopija (myopia) je refrakcijska pogreška oka kod koje se zrake svjetlosti lome ispred mrežnice, umjesto na njoj. To se događa kada je očna jabučica preduga u odnosu na zakrivljenost rožnice i nemoguće je dobiti oštru sliku udaljenog predmeta bez potrebne korekcije.
 


 
Kratkovidnost se se može podijeliti na:
 
  • Niska kratkovidnost:  do -3.00 dpt (dioptrije)
  • Srednje visoka kratkovidnost: između -3.00 i -6.00 dpt
  • Visoka kratkovidnost: od -6.00 dpt ili više
Kratkovidnost ili miopija se često javlja u školskoj dobi. Što miopija ranije započne, rast kratkovidnosti (miopizacija) dulje traje te je agresivnija i brža.

No ipak postoje neke mjere koje mogu pomoći usporiti rast dioptrije. Pojam koji se koristi za opisivanje tih mjera za usporavanje napredovanja kratkovidnosti kod djece naziva se kontrola kratkovidnosti ili myopia control.    

Kontrola kratkovidnosti je važna jer može smanjiti rizik od mogućih komplikacija nastalih uslijed visoke kratkovidnosti kao što su glaukom, katarakta, odljepljenje mrežnice pa čak i sljepoću.

Mjere koje se preporučaju u svrhu kontrole kratkovidnosti su:
  • Atropinske kapi za oči
  • Multifokalne mekane kontaktne leće
  • DIMS (Defocus Incorporated Multiple Segments) naočale i
  • Orto-k kontaktne leće.

Atropinske kapi za oči

Istraživanja su pokazala da su atropinske kapi najučinkovitiji način za kontrolu kratkovidnosti. Upotreba kapi sa najnižom koncentracijom atropina, samo 0,01%, može značajno smanjiti napredovanje kratkovidnosti (prema raznim studijama, od 50 do 76%).

Multifokalne mekane kontaktne leće

Prema istraživanju, kratkovidna djeca koja su svakodnevno nosila mekane multifokalne leće (tip D), smanjila su napredovanje svoje kratkovidnosti za 39% u usporedbi s kratkovidnom djecom koja su u istom periodu nosila jednojakosne mekane kontaktne leće.

DIMS (Defocus Incorporated Multiple Segments) naočale

DIMS naočalna leća sastoji se od središnje optičke zone za ispravljanje refrakcijske pogreške i prstenaste zone s više segmenata defokusiranja koji okružuju središnju zonu leće radi kontrole napredovanja kratkovidnosti.


 
Istraživači iz Hong Konga i Japana došli su do saznanja da djeca koja su svakodnevno nosila takve specijalne DIMS leće, imaju za 52% smanjenu stopu napredovanja kratkovidnosti u usporedbi s djecom koja su nosila jednojakosne naočale.

DIMS naočalne leće još uvijek nisu dostupne u Hrvatskoj, no trebale bi biti uskoro.

Orto-k

Noćne ili Orto-k leće poznate su kao „leće za oblikovanje rožnice“.


 
To su posebne polutvrde leće koje se stavljaju na oko neposredno prije spavanja, a skidaju ujutro. One tijekom noći nježno oblikuju površinu rožnice te dovode do promjene njene zakrivljenosti te tijekom dana nije potrebna dodatna korekcija.

Istraživanjem je utvrđeno da orto-k kontaktne leće smanjuju produljenje očne jabučice (ključni čimbenik u napredovanju kratkovidnosti) za 43% u usporedbi s djecom koja su nosila jednojakosne naočale ili kontaktne leće za korekciju kratkovidnosti tijekom razdoblja ispitivanja.

Za što bolje rezultate preporuča se kombinacija navedenih mjera, npr. nošenje multifokalnih mekanih kontaktnih leća u kombinaciji s Atropin kapima i obavezno provoditi barem dva sata vani na zraku.


 
Na slici je vidljivo da potkorekcija (Undercorrection-premala dioptrija, 19%) i jednojakosne tvrde kontaktne leće (Gas Permeable, 7%) pojačavaju rast kratkovidnosti. Multifokalne naočale (za daljinu i blizinu-kakve nose stariji od 45 godina) smanjuju rast kratkovidnosti za prosječno 21% i boravak i igra vani u trajanju od barem 2 sata dnevno smanjuju rast do 36%.

Dakle, roditelji bi trebali, čim primijete da djetetu znatno raste kratkovidnost (–0,25 ili više godišnje), poduzeti sve što im je na raspolaganju da uspore ili u najboljem slučaju zaustave rast. Trenutno su na raspolaganju atropinske kapi (koje može propisati samo liječnik), kontaktne leće koje se mogu dobiti u optici Lineta) i boravak djeteta vani što je više moguće (potpuno u roditeljskim rukama). 

Kod pojave kratkovidnosti, preporuka je kontrolirati dioptriju najkasnije svakih 6 mjeseci.

OCIJENI